4 września w Jastrzębiu-Zdroju zaplanowano blokadę głównego ronda w centrum miasta. Organizuje ją Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”. Górnicy chcą zwrócić uwagę na problemy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i brak działań ze strony polityków.
Przewodniczący związku, Karol Granatyr, w nagraniu skierowanym do mieszkańców i pracowników spółki, zapowiedział, że protest potrwa od 7:30 do 11:00.
Będziemy blokować główne centralne rondo w Jastrzębiu oraz wszystkie główne ulice do niego prowadzące – poinformował.
Jak podkreśla Granatry, celem akcji jest „zmobilizowanie polityków do realnych działań, które mają uratować spółkę i dziesiątki tysięcy miejsc pracy”.
Związkowiec odniósł się również do komentarzy krytykujących związki zawodowe za brak aktywności w poprzednich latach.
Przez osiem lat rządów PiS nie było drugiego tak aktywnego związku jak nasz, kiedy nakładano na spółkę 1,6 miliarda podatku od nadzwyczajnych zysków – zaznaczył.
Granatry przypomniał także, że „Sierpień 80” wraz z Związkiem Zawodowym „Jedność” protestował przeciwko unijnej dyrektywie metanowej, a także wielokrotnie organizował demonstracje w Warszawie w sprawie cen węgla.
Radziłbym wszystkim się doedukować, które związki faktycznie działają w interesie pracowników – dodał.
Wśród postulatów związku znalazły się m.in. zwrot podatku od nadzwyczajnych zysków wraz z odsetkami oraz objęcie pracowników programem dobrowolnych odejść i urlopów górniczych, podobnie jak w poprzednich latach.
– Zapraszam wszystkich do udziału i dziękuję za wsparcie – zakończył swoje oświadczenie przewodniczący WZZ „Sierpień 80”.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ulewy w regionie. W Jastrzębiu zalane domostwa, zamknięte drogi [FOTO, WIDEO]
17489Nowe elektryki wyjeżdżają na trasy MZK. „To historyczne wydarzenie dla komunikacji”
4701
To nie żart! Po ulicach Jastrzębia biegały... kangury [FOTO, WIDEO]
4333
Wieża widokowa jak kopalniany skip. Nowa atrakcja powstanie przy Szlaku Węgla i Stali
3696
Dzień Strażaka w Jastrzębiu. Były odznaczenia, nagrody i poświęcenie nowych pojazdów
2345To nie żart! Po ulicach Jastrzębia biegały... kangury [FOTO, WIDEO]
+4 / -0Uderzył partnerkę tasakiem w głowę! Kobieta trafiła do szpitala, oprawca aresztowany
+4 / -0Seria kradzieży kabli i zniszczeń. 21-latek usłyszał aż 15 zarzutów
+4 / -0Recydywista znów wsiadł za kierownicę. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie
+4 / -0Poszukiwany próbował uciec oknem. Wpadł prosto w ręce policjantów
+4 / -0Nowe elektryki wyjeżdżają na trasy MZK. „To historyczne wydarzenie dla komunikacji”
3To nie żart! Po ulicach Jastrzębia biegały... kangury [FOTO, WIDEO]
1Nowy proboszcz w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Posługę rozpocznie w lipcu
1Wieża widokowa jak kopalniany skip. Nowa atrakcja powstanie przy Szlaku Węgla i Stali
1Centrum Przesiadkowe na Podhalańskiej: wkrótce drugi etap prac
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy mimo braku Reprezentacji Polski będziesz śledził tegoroczne Mistrzostwa Świata?
Oddanych głosów: 8
~Capote 2025-09-03
09:48:26
Przypomnijmy był ....2023-10-13 Podpisano porozumienie, kończące trwający od sierpnia spór zbiorowy w JSW. W wyniku porozumienia JSW przeznaczy 303 mln zł na wypłatę premii suma ta obciąży wynik spółki za trzeci kwartał 2023 roku.
"Podczas kolejnych spotkań związki podtrzymały postulat wypłaty nagrody, natomiast zarząd spółki konsekwentnie odrzucał taki postulat, sygnalizując jednak możliwość rozmów o ewentualnej premii dla załogi po trzecim kwartale."
Będzie to druga jednorazowa premia dla załogi JSW w tym roku - w lipcu pracownicy spółki otrzymali już premię motywacyjną, na którą firma przeznaczyła 230 mln zł brutto.
Przy założeniu, że pracownik otrzyma premię za każdy premiowany dzień w trzecim kwartale br., pracownicy zatrudnieni pod ziemią dostaną ponad 15 tys. zł nagrody brutto, pracownicy zakładów przeróbczych ok. 11,2 tys. zł brutto, a pozostali pracownicy niespełna 9,3 tys. zł brutto.
Dziś nadeszły chude lata i co twierdzą tłuste koty związkowe ....
OBECNA WIZJA BANKRUCTWA JSW TO WINA ..... ZARZĄDU .
~seboc 2025-09-03
12:48:42
Rozgonic to pazerne towarzystwo.
A ten gospodarczy pasozyt JSW niech zdycha. Dosc dotowania czarnego syfu przez cale spoleczenstwo.