zamknij

Wiadomości

Paraliż drogowy w Jastrzębiu? Jutro górnicy zablokują rondo centralne

2025-09-03, Autor: kb

4 września w Jastrzębiu-Zdroju zaplanowano blokadę głównego ronda w centrum miasta. Organizuje ją Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”. Górnicy chcą zwrócić uwagę na problemy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i brak działań ze strony polityków.

Reklama

Przewodniczący związku, Karol Granatyr, w nagraniu skierowanym do mieszkańców i pracowników spółki, zapowiedział, że protest potrwa od 7:30 do 11:00.

Będziemy blokować główne centralne rondo w Jastrzębiu oraz wszystkie główne ulice do niego prowadzące – poinformował.

Jak podkreśla Granatry, celem akcji jest „zmobilizowanie polityków do realnych działań, które mają uratować spółkę i dziesiątki tysięcy miejsc pracy”.

Związkowiec odniósł się również do komentarzy krytykujących związki zawodowe za brak aktywności w poprzednich latach.

Przez osiem lat rządów PiS nie było drugiego tak aktywnego związku jak nasz, kiedy nakładano na spółkę 1,6 miliarda podatku od nadzwyczajnych zysków – zaznaczył.

Granatry przypomniał także, że „Sierpień 80” wraz z Związkiem Zawodowym „Jedność” protestował przeciwko unijnej dyrektywie metanowej, a także wielokrotnie organizował demonstracje w Warszawie w sprawie cen węgla.

Radziłbym wszystkim się doedukować, które związki faktycznie działają w interesie pracowników – dodał.

Wśród postulatów związku znalazły się m.in. zwrot podatku od nadzwyczajnych zysków wraz z odsetkami oraz objęcie pracowników programem dobrowolnych odejść i urlopów górniczych, podobnie jak w poprzednich latach.

– Zapraszam wszystkich do udziału i dziękuję za wsparcie – zakończył swoje oświadczenie przewodniczący WZZ „Sierpień 80”.

 

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Capote 2025-09-03
    09:48:26

    3 1

    Przypomnijmy był ....2023-10-13 Podpisano porozumienie, kończące trwający od sierpnia spór zbiorowy w JSW. W wyniku porozumienia JSW przeznaczy 303 mln zł na wypłatę premii suma ta obciąży wynik spółki za trzeci kwartał 2023 roku.

    "Podczas kolejnych spotkań związki podtrzymały postulat wypłaty nagrody, natomiast zarząd spółki konsekwentnie odrzucał taki postulat, sygnalizując jednak możliwość rozmów o ewentualnej premii dla załogi po trzecim kwartale."


    Będzie to druga jednorazowa premia dla załogi JSW w tym roku - w lipcu pracownicy spółki otrzymali już premię motywacyjną, na którą firma przeznaczyła 230 mln zł brutto.
    Przy założeniu, że pracownik otrzyma premię za każdy premiowany dzień w trzecim kwartale br., pracownicy zatrudnieni pod ziemią dostaną ponad 15 tys. zł nagrody brutto, pracownicy zakładów przeróbczych ok. 11,2 tys. zł brutto, a pozostali pracownicy niespełna 9,3 tys. zł brutto.
    Dziś nadeszły chude lata i co twierdzą tłuste koty związkowe ....
    OBECNA WIZJA BANKRUCTWA JSW TO WINA ..... ZARZĄDU .

  • ~seboc 2025-09-03
    12:48:42

    4 2

    Rozgonic to pazerne towarzystwo.

    A ten gospodarczy pasozyt JSW niech zdycha. Dosc dotowania czarnego syfu przez cale spoleczenstwo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy mimo braku Reprezentacji Polski będziesz śledził tegoroczne Mistrzostwa Świata?



Oddanych głosów: 8