zamknij

Biznes

Burza w resortach. Minister finansów blokuje wniosek o dodatkowe miliardy dla górnictwa

2025-09-28, Autor: mz, źródło: PAP Biznes

Ministerstwo Finansów odmówiło emisji skarbowych papierów wartościowych (SPW) na 2,5 mld zł z przeznaczeniem na dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych spółek górniczych. Resort podkreśla, że w projekcie budżetu na 2026 r. ujęto już 5,5 mld zł na górnictwo – zgodnie z uzgodnieniami z ME – i nie przewidziano emisji SPW. Tymczasem MAP ostrzega, że brak dodatkowego finansowania może wydłużyć proces likwidacji kopalń – a to nie jedyne zagrożenie.

Reklama

11 września 2025 r. resorty energii i aktywów państwowych zawnioskowały do ministra finansów o ujęcie w tzw. ustawie okołobudżetowej na 2026 r. emisji obligacji (SPW) na 2,5 mld zł.

Resorty argumentowały, że bez dodatkowego finansowania nie uda się pokryć pełnego zapotrzebowania zgłoszonego przez spółki górnicze, które wynosi 10,7 mld zł.

Środki miały trafić na dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych spółek objętych Nowym Systemem WsparciaPolska Grupa Górnicza (PGG)Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks.

MF odmawia dodatkowych 2,5 mld zł w obligacjach na górnictwo

protokole rozbieżności do projektu ustawy okołobudżetowej minister finansów wskazał, że wydatki na górnictwo w 2026 r. zostały ujęte w wysokości 5,5 mld złzgodnie z uzgodnieniami z ME.

Nie będzie dodatkowych miliardów dla górnictwa. Minister finansów: brak uzasadnienia

Resort podkreślił także, że „projekt ustawy budżetowej na rok 2026 nie przewiduje SPW dla przedsiębiorstw górniczych”, wobec czego „brak jest podstaw do uwzględnienia takiej regulacji”.

MF zaznaczyło, że kwota 5,5 mld zł została skalkulowana z uwzględnieniem skutków procedowanego projektu nowelizacji ustawy o dotacjach (UD 269).

Dodatkowo trwa procedowanie noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz ustawy o PIT (UD 167), gdzie przewidziano możliwość przekazania przez MF SPW na wniosek ministra energii – do wysokości określonej w ustawie budżetowej. Przepis ma obejmować lata 2026–2031.

MAP alarmuje: brak dodatkowych środków pociągnie konsekwencje

Według MAPbrak dodatkowego finansowania może wydłużyć proces likwidacji kopalń węgla kamiennego, a w skrajnym przypadku doprowadzić do utraty płynności finansowej, niewypłacalności, a nawet niekontrolowanej upadłości spółek objętych systemem wsparcia.

Resort ostrzegł również przed ryzykiem protestów społecznych, roszczeń odszkodowawczych i pogorszenia bezpieczeństwa energetycznego państwa ze względu na brak krajowego węgla jako stabilnego paliwa w systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy mimo braku Reprezentacji Polski będziesz śledził tegoroczne Mistrzostwa Świata?



Oddanych głosów: 8