Za nami kolejna rocznica Porozumienia Jastrzębskiego. Dokładnie 3 września 1980 roku podpisano trzecie z czterech porozumień sierpniowych. To w Jastrzębiu wywalczono wolne soboty. Wczoraj odbyły się obchody z okazji kolejnej rocznicy.
3 września 1980 roku, po długich i trudnych negocjacjach, doszło do zawarcia porozumienia między rządem a strajkującymi górnikami w Jastrzębiu-Zdroju. Był to trzeci z serii przełomowych dokumentów, które - obok Porozumień Gdańskiego i Szczecińskiego - zakończyły falę strajków przetaczających się przez kraj w sierpniu 1980 roku. Porozumienia te stały się fundamentem dla dalszych przemian politycznych i społecznych w Polsce, prowadzących ostatecznie do upadku komunizmu.
W ramach Porozumienia Jastrzębskiego górnicy wywalczyli zniesienie systemu czterobrygadowego, co umożliwiło im pracę w bardziej humanitarnych warunkach, oraz wprowadzenie wolnych sobót w całej Polsce. Dodatkowo, władze zgodziły się na podwyżki wynagrodzeń oraz szereg innych postulatów zgłoszonych przez pracowników kopalni, które miały znaczący wpływ na poprawę ich warunków pracy.
Wczorajsze obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, po której uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy pomniku Porozumienia Jastrzębskiego. Wśród składających kwiaty znaleźli się m.in. przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, władz wojewódzkich, samorządowych, związków zawodowych oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szczególny hołd oddano również uczestnikom tamtych wydarzeń, którzy swoją determinacją przyczynili się do wywalczenia kluczowych zmian w polskim prawodawstwie pracy.
Ulicami os. Morcinka przemaszerowała okriestra KWK Jas-Mos, a w Carbonarium odbyły się prezentacje filmów.
Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Michał Urgoł, wraz z przedstawicielami Rady Miasta, złożył kwiaty pod pomnikiem, wyrażając wdzięczność za wysiłek strajkujących górników, który przyniósł tak istotne dla mieszkańców miasta i całego kraju zmiany, jak wolne soboty i niedziele oraz uznanie pylicy płuc za chorobę zawodową.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pożegnanie Jerzego Kuliga - legendy jastrzębskiego futbolu (zdjęcia)
7643Miasto podzieliło pieniądze na kluby sportowe. Nie zabrakło dyskusji o wysokości dotacji
3197Wyłączenia prądu w Jastrzębiu-Zdroju [HARMONOGRAM]
3171[AKTUALIZACJA] Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice: górnicy już na powierzchni
2482Robot HUGO RAS w Jastrzębiu. w WSS nr 2 jest pierwszym szpitalem korzystającym z robota (zdjęcia)
1268Powitajcie Jasia. To pierwsze dziecko urodzone w Jastrzębiu w 2025 roku!
+7 / -0Od 12 lat są rodziną zastępczą. To nie praca, lecz misja i powołanie
+7 / -0Odszedł Jerzy Kulig – Wielka Legenda GKS-u Jastrzębie
+6 / -0Został złapany na gorącym uczynku. Nie spodziewał się, że na stacji jest policjant
+5 / -0Pijany 28-latek wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
+4 / -0"Zainwestowała" w "Baltic Pipe". Straciła blisko 20 tys. złotych
1Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
1LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
0"Stop linii 400 kV w Jastrzębiu-Zdroju". Miasto mówi "NIE" linii najwyższego napięcia
0KWK Knurów-Szczygłowice: ewakuowano 44 górników, nie ma ofiar. Są poparzeni, z urazami kończyn
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert